سوالات پرتکرار

کانادا به عنوان یکی از کشورهای پیشرفته و توسعه یافته دنیا بستر‌های مناسبی برای تحصیل دانشجویان خارجی فراهم کرده است به طوری که در سال‌های اخیر مهاجرت تحصیلی به کانادا یکی از روش‌های اصلی مهاجرت به این کشور شده است.

هر ساله دانشجویان بسیاری از سراسر دنیا در آرزوی تحصیل در کانادا و بهره مندی از امکانات پیشرفته تحصیلی آن و همچنین گرفتن اقامت دائم، راهی این کشور پهناور می‌شوند.

اگر به فکر تحصیل در کانادا هستید اما اطلاعات کاملی در این زمینه ندارید، این مقاله راهنمای جامعی برای پاسخ به تمام سوالات تحصیلی شما است.

سوالات مطرح شده در محتوای این مقاله بر اساس متداول‌ترین سوالاتی است که در جلسات مشاوره از ما پرسیده شده، و ما آن‌ها را برای شما گردآوری کرده و پاسخ داده‌ایم. 

معمولاً شهریه ها از طرف دانشگاه ها به صورت سالانه اعلام میشوند. اگرچه گاهی دیده شده که شهریه به صورت ترمی درج شده است. معمولاً دانشگاهها با گذاشتن اطلاعات لازم مشخص میکنند که شهریه سالانه یا ترمی است.

اگر دانشجوی تمام وقت باشید و دانشگاه شما این اجازه را به شما بدهد (در وبسایت دانشگاه نوشته شده است) امکان کار برای شما در داخل و یا خارج از محیط دانشگاه به شما داده میشود. دانشجویان بین المللی اجازه کار 20 ساعت در هفته در زمان دانشگاه را دارند و اجازه کار تمام وقت 40 ساعت در هفته در زمان تعطیلات مثل تعطیلات تابستانی را دارند.

با توجه به شرایط کرونا، و تعطیلی‌ خیلی‌ از سنتر‌های آیلتس در دنیا، برخی از دانشگاه‌ها نمره دولینگو را در حال حاضر میپذیرند، ولی‌ برای درخواست ویزا، توصیه میکنیم که آیلتس داشته باشید. بدون آیلتس احتمال رد شدن ویزا بسیار بیشتر است.

برای گرفتن پذیرش داشتن مدرک تافل یا آیلتس برای دانشجویان الزامی است. نمره مورد نظر هر دانشگاه و هر رشته متفاوت است و باید از طریق وبسایت دانشگاه بررسی کنید.

در کانادا برنامه ای وجود دارد به نام “اجازه کار پس از تحصیل”. بیشتر دانشگاه های کانادا شامل برنامه اجازه کار بعد از تحصیل می شوند. بسته به طول مدت تحصیل شما، تا سقف سه سال برای شما این اجازه کار صادر خواهد شد. هر فرد تنها یکبار شامل این برنامه می شود. با تحصیل و کار کردن در کانادا شما بستگی به کاری که میخواهید انجام دهید دارد، ولی پیشنهاد میکنیم اگر سطح زبانتان پایین است حتماً زمانی را برای مطالعه و یادگیری زبان انگلیسی اختصاص دهید. به خاطر داشته باشید که کانادا کشوری عمدتاً انگلیسی زبان است و فقط در استان Quebec زبان رسمی فرانسوی است.  بنابراین شما برای برقراری ارتباط در هر صورت به زبان انگلیسی و یا فرانسوی نیاز دارید.می توانید با استفاده از برنامه های استانی و یا برنامه های مهاجرتی فدرال برای اقامت دائم کانادا درخواست بدهید. قابل ذکر است که عواملی مانند: سن، تحصیلات، سابقه کار و سطح زبان انگلیسی در موفقیت شما در برنامه های اقامت نقش اساسی دارند.

این سوال دیگر بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در کاناداست و پاسخ آن نیز کاملا مثبت است. موضوع ارتقا دانش و گستره تخصص در میان کانادایی ها بسیار رایج است و یقینا افرادی که در ایران کارشناسی ارشد دارند نیز می توانند در دوره های ارشد مجدد در دانشگاه ها و یا دوره های Post Graduate و یا Advanced Diploma تحصیل کنند.

برای رشته های مدیریت و مهندسی اکثر دانشگاه ها به این مدرک نیاز دارند. ولی معدود دانشگاه هایی هم هستند که نیازی به ارایه این مدرک برای گرفتن پذیرش ندارند.

حدود 15 دانشگاه در استان Quebec وجود دارند . 3 دانشگاه McGill، Concordia، وBishop’s  از این لیست به زبان انگلیسی تدریس میکنند. بقیه دانشگاه هایی که در این استان قراردارند تدریس به زبان فرانسوی در آنها انجام میشود.

هردانشگاه و هر رشته شرایطشان متفاوت است و مدارک متفاوتی نیاز دارند. شما ابتدا باید دانشگاه مورد نظر را پیدا کنید و مدارک مورد نیازی که برای پذیرش در رشته مدنظرتان لازم است را در وبسایت دانشگاه مشاهده نمایید. به طور کلی مدرک تحصیلی قبلی، ریز نمرات 3 سال آخر تحصیلی، نمره زبان انگلیسی (آیلتس یا تافل) و رزومه تحصیلی جزو مدارک اصلی هستند که دانشگاه از شما نیاز دارد.

دانشگاه های کانادا زمانهای متفاوتی برای درخواست پذیرش دارند که در سایت هر دانشگاه و دپارتمان مربوطه قابل مشاهده است.