سوالات پرتکرار

شاید این مهمترین سوالی باشد که همه علاقه مندان ادامه تحصیل در کانادا در ابتدا در ذهن خود دارند. چرا باید کانادا را برای ادامه تحصیل انتخاب کرد؟ کانادا چه مزیت هایی نسبت به دیگر کشورها دارد؟ بین اروپا و کانادا چه تفاوتی وجود دارد و کدام یک برای ادامه تحصیل من بهتر است؟ آیا کانادا استاندارهای بالایی برای تحصیل دارد؟ هزینه های تحصیل در کانادا چگونه است؟

فاکتور بسیار مهم انگلیسی زبان بودن کشور کاناداست. چه قبول کنیم و چه نکنیم، انگلیسی زبان بین المللی هست و وقتی صحبت از تحصیل در کشور خارجی می شود، قطعا انگلیسی زبان بودن آن کشور و استفاده از این زبان برای تحصیل اولویت اول اکثر متقاضیان ادامه تحصیل است. نکته مهم دیگر اینست که کانادا از جمله کشورهایی هست که مردم آن با تازه واردین و دانشجویان و افرادی که حتی آشنایی زیادی به انگلیسی ندارند نیز بسیار خوب برخورد کرده و فرهنگ چند ملیتی در همه کانادایی ها کاملا جاافتاده و همگی ماهیت چند فرهنگی بودن این کشور را پذیرفته اند.

بایستی به این حقیقت اشاره کرد که هزینه های تحصیل در کانادا درست است که از کشورهایی همچون انگلیس، استرالیا و آمریکا کمتر است، ولی در عین حال از کشورهای اروپایی مانند آلمان، ایتالیا، کشورهای اسکاندیناوی، هلند و ….. بسیار بیشتر است. این حقیقتی درست است اما نکته بسیار امیدوار کننده ای در مورد کانادا وجود دارد که در مورد بسیاری از کشورهای اروپایی صدق نمی کند و آن هم اینست که دانشجویی که در کانادا درس می خواند می تواند همزمان با تحصیل به مدت 20 ساعت در هفته خارج از دانشگاه نیز کار کند و همچنین وی می تواند در تعطیلات تابستان و بین ترم ها نیز تمام وقت کار کند. نکته مهمتر دیگر این است که در کشورهای اروپایی حتی اگر دانشجو بتواند هفته ای 20 ساعت نیز کار کند، امکان یافتن کار به زبان انگلیسی بسیار کم است و دانشجو بایستی زبان رسمی آن کشور را نیز یاد گیرد (و تجربه ثابت کرده که بسیاری از افراد از یادگیری زبان های دیگر طفره می روند و این موضوع را کاری دشوار می دانند). همچنین کانادا و مخصوصا شهرهای بزرگ آن یک امکان ویژه را نیز برای دانشجو فراهم می کند که آن هم به لطف ورود ایرانی های بسیار زیاد و یکپارچگی و قوی شدن جامعه فارسی زبان در این کشور و در شهرهای بزرگ بوجود آمده است. این ویژگی بزرگ، امکان کار کردن دانشجو برای بیزنس های بسیار فراوان ایرانی هست. در حال حاضر بسیاری از دانشجویانی که در شهرهای بزرگ کانادا مانند تورنتو و ونکوور یا مونترال تحصیل می کنند به صورت پارت تایم برای بیزنس های ایرانی کار کرده و قسمتی از هزینه های زندگی خود را جبران می کنند. علاوه بر این، دانشجویان متاهل از مزیت بسیار خوب دیگر که کانادا فراهم کرده است هم می توانند بهره مند شوند. در پرسش زیر این مزیت کاملا توضیح داده شده است.

کانادا این امکان را برای همسر دانشجویان خارجی فراهم کرده است که از بدو ورود به کانادا ویزای کار بدون محدودیت (Open Work Permit) را دریافت کرده و به صورت تمام وقت برای هر نوع کارفرمایی در این کشور کار کنند. این مزیتی است که قطعا کانادا را برای ادامه تحصیل افراد متاهل منحصر به فرد می کند. این مزیت در شهرهای بزرگ کانادا مانند تورنتو خود را بیش تر نمایان می کند، جایی که همسر دانشجو می تواند تمام وقت و حتی در صورت پایین بودن سطح زبان، برای کارفرما و شرکت های ایرانی کار کند و تقریبا تمامی هزینه های زندگی را تامین کند. به عنوان مثال در شهر تورنتو حداقل حقوق، ساعتی 14 دلار کاناداست و همسر دانشجو می تواند حداقل هفته ای 40 ساعت کار کند که با در نظر گرفتن حداقل حقوق ساعتی، درآمد وی در هر هفته 560 دلار خواهد شد و بدین ترتیب درآمد ماهانه با کسر مالیات به حدود 2000 دلار می رسد. با این مبلغ قطعا می توان با صرفه جویی در مخارج ماهیانه، کل هزینه های زندگی را جبران کرد. حال اگر فرد بتواند شغلی با درآمد بالاتر از حداقل حقوق را به دست آورد، قضیه برای دانشجو و همسر ایشان بهتر نیز خواهد شد. فراموش نکنیم که دانشجو یعنی زندگی دانشجویی و زندگی دانشجویی مساوی است با صرفه جویی.

پاسخ به این سوال کاملا بستگی به مهارت ها و تخصص و از همه مهمتر سطح زبان شخص دارد، اما در شهرهای بزرگ کانادا مانند تورنتو باز هم قضیه کمی متفاوت است و با اطمینان می توان گفت افرادی که حتی سطح زبان انگلیسی پایینی دارند می توانند با جستجو در مجله های رایگان فارسی زبان خیلی سریع (حتی در مدت چند روز) وارد بازار کار شوند و درآمد کسب کنند. سطح درآمد و ماهیت کار بسته به مهارت ها و سطح زبان فرد داشته و افراد بسیاری حتی در مدت زمان کوتاهی موفق به یافتن کار در زمینه تخصص خود می شوند.

پاسخ به این سوال مثبت است. فرزندان شما در صورتی که شما یا همسرتان دانشجو باشید می توانند رایگان در کنار همه فرزندان کانادایی ها در مدارس تحصیل کنند و از همه امکانات آموزشی بهره مند شوند.

این موضوع کاملا سلیقه ای هست و بیشتر به اهداف آینده فرد بستگی دارد ولی به عنوان یک قاعده کلی می توان گفت که اکثر دانشگاه ها دارای شهریه بالاتری نسبت به کالج ها هستند. امکانات آموزشی و اعتبار مدرک گرفته شده نیز تا حدودی در دانشگاه ها بالاتر است، اما این بدین معنی نیست که فردی که مثلا دوره ای 2 ساله را در کالج گذرانده است در کاریابی ناموفق تر از فردیست که از دانشگاه فارغ التحصیل شده است. بسیاری از کالج ها در کانادا در حوزه های مختلف بسیار معتبر هستند و حتی در برخی رشته ها فرد را کاملا متناسب با نیاز بازار کار آموزش داده و آماده می کنند. به صورت کاملا حدودی می توان گفت هزینه تحصیل در کالج ها در حدود 14 تا 15 هزار دلار کانادا در سال است و این رقم برای دانشگاه ها در حدود 15 تا 20 هزار دلار می باشد.

این سوال دیگر بسیاری از متقاضیان ادامه تحصیل در کاناداست و پاسخ آن نیز کاملا مثبت است. موضوع ارتقا دانش و گستره تخصص در میان کانادایی ها بسیار رایج است و یقینا افرادی که در ایران کارشناسی ارشد دارند نیز می توانند در دوره های ارشد مجدد در دانشگاه ها و یا دوره های Post Graduate و یا Advanced Diploma تحصیل کنند.

زبان تحصیل در کانادا انگلیسی (و یا در برخی دانشگاه های محدود استان کبک فرانسه) است و قطعا برای دریافت پذیرش بهتر است متقاضی در آزمون های زبان انگلیسی مانند آیلتس آکادمیک و یا تافل شرکت کرده و نمره لازم را کسب کند. این نمره در مورد آزمون آیلتس آکادمیک و برای بسیاری کالج ها و دانشگاه ها اورال 6.5 است. اگر فرد در آزمون زبان شرکت نکند و بدون مدرک زبان برای دریافت پذیرش اقدام کند، دانشگاه و یا کالج به وی پذیرش مشروط به گذراندن دوره زبان پیش را خواهد داد و بایستی پس از ورود به کانادا ابتدا در دوره های زبان شرکت کند و پس از گذراندن این دوره ها وارد رشته اصلی خود شده و تحصیل را شروع کند. همچنین بدون نمره زبان، شانس دریافت ویزای تحصیلی برای متقاضی (و در صورت متاهل بودن همسر و فرزندان وی) نیز کاهش می باید.

خیر، دانشگاه ها و کالج های کانادا نیز مانند بسیاری از کشورهای تراز اول، برای پذیرش دانشجویان خود مهلت ارسال مدارک (Deadline) دارند. به طور کلی شروع ترم های تحصیلی در کانادا یا سپتامبر هر سال است و یا ژانویه و فوریه هر سال. همچنین ظرفیت پذیرش دانشجو برای ترم سپتامبر بسیار بسیار بیشتر از ظرفیت پذیرش برای ترم فوریه بوده و فقط تعداد کمی از رشته ها در کالج ها یا دانشگاه ها در ماه فوریه پذیرش دارند.

حال اگر فرض کنیم فرد بخواهد برای ترم زمستان سال 2020 وارد دانشگاه یا کالج های کانادا شود بایستی در بازه زمانی ماه May تا August سال 2019 برای دریافت پذیرش تحصیلی اقدام کند و مدارک را ارسال کند. این رویه در همه سال ها به همین شکل تکرار می شود.

اگر فرد بخواهد برای ترم سپتامبر 2020 وارد دانشگاه یا کالج شود نیز بایستی در بازه زمانی October 2019 تا February 2020 برای دریافت پذیرش اقدام کرده و مدارک خود را ارسال کند