تهیه رزومه و نامه اهداف

CV یا رزومه خلاصه ای از مدارک تحصیلی و حرفه ای، موفقیت ها و مهارت های شماست.

رزومه اگر به درستی نوشته شود می تواند تاثیر خوبی بر کمیته پذیرش دانشگاه بگذارد؛ بنابراین باید بسیار دقیق نوشته شود و مورد نقد و بررسی دقیق قرار گیرد. در هنگام نوشتن رزومه باید به خاطر داشته باشید که شما یکی از چند صد یا چند هزار متقاضی آن دانشگاه هستید و بنابراین علاوه بر رزومه شما تعداد زیادی رزومه باید در کمیته پذیرش مورد بررسی قرار گیرند.
بنابراین ممکن است کمیته پذیرش فقط چند ثانیه برای خواندن رزومه شما فرصت داشته باشد؛ پس، باید اطمینان حاصل کنید که رزومه شما می تواند توجه اعضای کمیته را در همان بررسی کوتاه به خود جلب کند. هم چنین باید سعی کنید رزومه خود را بیش از بقیه، چشمگیر و جامع جلوه دهید.

اگر به دنبال نمونه رزومه برای ویزای تحصیلی کانادا و یا هر کشور دیگری هستید باید دقت داشته باشید که مهمترین قسمت تهیه یک رزومه موثر و چشمگیر، درک هدف نگارش رزومه مذکور است. بسیار مهم است بدانید که رزومه، زندگی نامه نیست و نباید به آن روش با آن برخورد کرد بلکه باید بدانید که رزومه، یک مرجع جامع و متمرکز برای سوابق تحصیلی، مسئولیت های ارائه شده، موفقیت ها و مهارت های علمی و حرفه ای است.

برای مثال یک متقاضی مقطع کارشناسی باید بر مدارک علمی و فعالیت های خارج از برنامه خود تمرکز کند. یک متقاضی مقطع فوق لیسانس باید بر علایق تحقیقاتی خود تأکید کند و یک متقاضی MBA باید تلاش کند تا توانایی های حرفه ای و رهبری خود را به نمایش بگذارد.

با تفکیک رزومه خود به عناوین جداگانه مانند صلاحیت علمی، صلاحیت حرفه ای، مقاله ها، پروژه ها، دوره های کارآموزی، سمینارها، کارگاه ها، سخنرانی ها، دستاوردها، مهارت های فنی، فعالیت های فوق برنامه، فعالیت های داوطلبانه، فعالیت های ورزشی و… می توانید یک رزومه حرفه ای خلق کنید که بتواند بهترین تاثیر را ایجاد کند. همچنین نگارش رزومه نیز باید حرفه ای باشد به گونه ای که فونت، فاصله، استفاده از علائم نگارشی و… باید به روشی مناسب و همسو با قالب استاندارد رزومه دانشگاه مورد نظر استفاده شود.

 

نکات قالب بندی برایCV

به یاد داشته باشید که هر چقدر هم محتوای CV شما جذاب باشد، اگر سازمان یافته نباشد و خواندن آن برای اعضای کمیته پذیرش آسان نباشد، احتمالا به صورت مطلوب نمی توانید توجه اعضای کمیته پذیرش را به خود جلب کنید. هنگام نوشتن و ویرایش CV، نکات زیر که مربوط به قالب بندی است را رعایت کنید:

  • گزینه های قالب بندی مانند تورفتگی، اندازه قلم و متن، فاصله و… را در کل متن ثابت نگه دارید.
  • برای برجسته سازی اطلاعات اصلی، از کلمات پررنگ، اریب، زیر خط دار و بزرگ استفاده کنید.
  • برای لیست تجربیات خود در بخشها از ترتیب زمانی معکوس استفاده کنید (از جدیدترین به قدیمی ترین).
  • در هر صفحه، شماره صفحات را وارد کنید و سپس نام خانوادگی خود را به عنوان سرصفحه یا پاورقی وارد کنید.